Co to jest i do czego służy agregat prądotwórczy

Najprościej tłumacząc agregat prądotwórczy daje nam prąd. Niestety nie pojawia się on znikąd. Generator używa do tego energii mechanicznej i jest zasilany gazem, benzyną lub olejem napędowym. Ale mówiąc szczerze, najważniejsze w nim jest to, że umożliwia nam korzystanie z prądu.

Gdzie więc możemy wykorzystać to urządzenie? Wszędzie tam, gdzie nie ma jeszcze sieci energetycznej, np. na placu budowy, albo w sytuacji, kiedy nawet krótkie przerwy w dostawie prądu mogą się źle skończyć. Takimi miejscami są np. szpital.

Jakie są silniki w agregatach prądotwórczych

Agregaty nie pracują na wodę albo powietrze, ale potrzebują do tego odpowiedniego paliwa. W sklepach możemy kupić generatory z silnikiem diesla, benzynowym oraz na gaz ziemny. Długość pracy maszyny zależy od rozmiaru zbiornika na paliwo.

Generatory oprócz typu silnika różnią się głównie wielkością. Przez to urządzenia zasilane benzyną będą używane w innym środowisku i w innych przypadkach niż te na olej napędowy.

Generatory benzynowe

Generatory na benzynę na ogół znajdują zastosowanie w domach albo na niewielkich placach budowlanych. W większości przypadków przyczyną jest niewielki gabaryt, oraz to, że ich cena nie jest duża. Oprócz tego agregaty te są ciche, a ich silniki szybko i prosto się naprawia i konserwuje. Silniki napędzane benzyną nie są niestety bezusterkowe, ale zaletą jest to, że nie będziemy mieli trudności z uruchomieniem ich przy niskich temperaturach.

Generatory z dieslem

Agregaty z silnikiem diesla są dużo droższe, ale i mają większy gabaryt, poza tym cechuje je niskie spalanie paliwa i korzystniejsza cena oleju. Do tego wszystkiego musimy dodać, że są mało awaryjne pod warunkiem ich cyklicznego. Cena jednak dobitnie odpycha, a to dlatego, że tego typu urządzenia nie są używane do ochrony przed krótkotrwałym brakiem prądu. Posługują się nimi podczas budowy albo na festiwalach. 

Jednym z najbardziej zaawansowanych konstruktorów agregatów z silnikiem diesla jest przedsiębiorstwo www.himoinsa.pl

Agregaty na gaz

Na zakończenie zostało omówienie agregatów na gaz ziemny, które są bardzo tanie w utrzymaniu – gaz jest zdecydowanie tańszy niż benzyna czy olej. Do tego jest to najbardziej przyjazna środowisku metoda zasilania generatora. Ze względu na to, że kosztują dużo są jednak w głównej mierze wykorzystywane przez zakłady przemysłowe. 

Co sprawdzi się u Ciebie lepiej, agregat prądotwórczy na gaz czy z silnikiem diesla?

Warto przemyśleć do czego agregat będzie wykorzystywany. Jeżeli nie czujesz się dobrze w trakcie długich braków w dostawie prądu i potrzebujesz niewielkiego, cichego i taniego agregatu – polecamy Ci taki z silnikiem benzynowym. Po wybraniu właściwej dla Ciebie mocy i pojemności powinien się idealnie sprawdzić w wyjątkowych sytuacjach. 

Możesz także postawić na generator zasilany gazem w sytuacji kiedy możesz wydać większą kwotę. Wiąże się to z jednorazowo dużym kosztem, ale potem będziesz pozytywnie zaskoczony jaki jest ekonomiczny.

O urządzeniu z silnikiem diesla powinieneś pomyśleć tylko jeżeli brak prądu może sprawić, że poniesiesz duże straty finansowe albo jest to niebezpieczne dla zdrowia lub życia innej osoby. W innym przypadku nie ma potrzeby inwestowania w tak drogi sprzęt, który będzie użytkowany tylko od czasu do czasu.