Obecnie jazda windą jest nie tylko dużym ułatwieniem, ale również koniecznością. Dźwigi osobowe są przystosowane do przewożenia zarówno osób, jak i towarów. Wykorzystywane są w większości budynków prywatnych i użyteczności publicznej. Do czego przydają się windy osobowe i jakie są ich podstawowe zalety? Na co zdecydowanie warto zwrócić uwagę podczas wyboru dobrego dźwigu osobowego?

W jaki sposób działają windy osobowe?

Winda to zwykle platforma lub kabina o niewielkich rozmiarach, która za pomocą szyn lub prowadnic umożliwia poruszanie się między kondygnacjami. Windy montowane są w obecnych czasach praktycznie wszędzie – zwłaszcza w budynkach, przystosowanych do osób niepełnosprawnych.

podstawowe zalety

Zamontowanie windy niesie wiele korzyści. Przede wszystkim zdecydowanie wzrasta wartość inwestycji. Dźwig osobowy jest szczególnie ważny w przypadku małych dzieci, rodzin i osób starszych. Pozwala to bez problemu wnosić ciężkie zakupy oraz zorganizować remont czy przeprowadzkę. Właśnie z tego względu obecnie w większości inwestycji zakładane są windy i cieszą się one coraz większą popularnością. 

Jak wybrać windę osobową?

Dobra winda powinna być bezpieczna oraz zaprojektowana tak, by spełniać wymagania korzystających z niej osób. Z tego względu projektant powinien szczegółowo zaplanować przede wszystkim maksymalny udźwig. Podaje się go w kilogramach. Wskazuje, ile osób może jednocześnie korzystać z windy. Bardzo ważnymi parametrami jest typ napędu oraz prędkość jazdy. Niezbędny do określenia jest również rodzaj sterowania i napęd.

Winda osobowa – komu można powierzyć jest wykonanie?

W obecnych działa wiele firm, które zajmują się realizowaniem wind. Wybierając dobrą firmę warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów. Bardzo istotne jest przede wszystkim duże doświadczenie oraz solidna pozycja na rynku, gdyż to właśnie one przekładają się na jakość wykonywanych usług. Warto sugerować się też opiniami odnośnie firmy – można je znaleźć przykładowo w sieci. Mnóstwo firm ma w swojej ofercie mnóstwo usług oraz zapewnia gwarancję oraz montaż, co jest dodatkowym atutem.

Co warto wiedzieć odnośnie resursu?

Każdy właściciel wind jest zobowiązany do wykonywania resursu. Informuje on, przez jaki czas można w pełni bezpiecznie i efektywnie eksploatować urządzenie. Resurs według rozporządzenia musi zostać wykonany zaraz po zamontowaniu dźwigu osobowego, a później niezbędne jest regularne powtarzanie go raz w roku. Resurs wyznaczany jest bazując na dotychczasowej eksploatacji urządzenia.

Gdy urządzenie osiągnie resurs oznacza to, że wymagane jest zlecenie wykonania przeglądu specjalnego. Obejmuje on konstrukcję nośną i zespoły mechaniczne. Sprawdzany jest stopień uszkodzenia układów hydraulicznych oraz bezpieczeństwa. Resurs i przegląd specjalny dobrze jest zlecić odpowiedniej firmie. 

Jak naprawić dźwig osobowy?

Aby elementy windy wolniej się zużywały należy zadbać o odpowiednią konserwację, a w razie uszkodzenia zorganizować naprawę. Na jakość urządzenia przekładają się szczególnie części. MP Lift – części do dźwigów zajmuje się dostarczaniem części pasujących do prawie wszystkich dostępnych na rynku urządzeń. To, co ją charakteryzuje to między innymi szybkie realizowanie zamówień, wygodny kontakt, wysokiej jakości produkty oraz atrakcyjne ceny. MP Lift pozwala szybko oraz na długo zadbać o dźwigi osobowe zapewniając komfort użytkownikom.