Jeżeli zaczęło Ci przeszkadzać, że ponosisz wysokie koszta za ogrzewanie domu, lub pomimo kaloryferów włączonych najbardziej jak się da w budynku wciąż jest zimno, to najlepsza chwila, żeby podjąć decyzję o dociepleniu domu. Jakie zyski będziesz miał robiąc to w Warszawie lub Pruszkowie i dlaczego jest to niesamowicie rekomendowane? 

Jak dużo zaoszczędzisz dzięki docieplaniu domu?

Docieplenie budynku mimo tego, że wydaje się się drogim zabiegiem, może pozwolić Ci zminimalizować opłaty za ogrzewanie nawet o 30%. Ściana o dużej masie akumulacyjnej może utrzymywać stabilne temperatury całorocznie. To znaczy, że zimą, kiedy na dworze panują minusowe temperatury, w docieplonym budynku będzie utrzymywało się ciepło, latem natomiast nie będzie nadmiernego upału.

Budynki, których nie docieplamy narażone są na zawilgocenia i przez to na rozwijanie się grzybów i pleśni, które są niebezpieczne dla zdrowia lokatorów. W dodatku jeżeli na ścianie zacznie pojawiać się wilgoć, prawdopodobnie będziemy musieli wynająć firmę, która osusza elewację, a to są następne koszta, które trzeba pokryć. 

Zdrowie i środowisko – co mają wspólnego z docieplaniem domów?

Jeśli jesteś mieszkańcem Warszawy albo pobliskich miast jak Pruszków, to z pewnością przeszkadza Ci smog, który pojawia się zimą. Zgodnie z informacjami od Krajowego Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami, w Polsce największym źródłem smogu są zadymienia, które pochodzą z niezorganizowanego ogrzewania domków jednorodzinnych.

Dodatkowo przebywanie w nieocieplonym budynku może źle oddziaływać na naszą kondycję. Jeśli w mieszkaniu mamy nieodpowiedni mikroklimat i powietrze jest zbyt przesuszone od nadmiernego ogrzewania to mamy zdecydowanie gorszą odporność. Jesteśmy więc wtedy wystawieni na bezustanne zachorowania. Jeżeli za to nie ogrzewamy wystarczająco a nasz dom nie posiada docieplenia to narażamy go na zbyt dużą wilgoć, a w konsekwencji na powstawanie grzybów oraz pleśni, które również są nieodpowiednie dla samopoczucia.

Warto również dopowiedzieć, że odpowiedni mikroklimat oraz komfort termiczny są niezmiernie ważne dla sprawności i jakości życia. Dlatego już dziś pomyśl o dociepleniu domu bez względu na to czy jest w Pruszkowie czy w centrum Warszawy.

Czy docieplenia domów mogą mieć wpływ na estetykę?

Prawdopodobnie nie jest to jednoznaczne, ale docieplony budynek ma lepszą izolację od odgłosów. Jeżeli mieszkasz w lesie albo niedużej miejscowości to być może nie jest to takie ważne, jednak na dużym osiedlu różnica jest znaczna. Warto jednak przypilnować żeby powłoka termoizolacyjna nie była zbyt duża, dlatego że ograniczymy tym samym dopływ promieni słonecznych, a to może nie być wcale takie fajne i dobre. Brak słońca wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Na koniec ostatnia warta uwagi wiadomość – docieplając dom można od razu zapewnić sobie świeżą elewację. W ten sposób osiągniemy dwa efekty jednocześnie – nasz dom zostanie docieplony i odnowimy jego wygląd zewnętrzny. Odpowiednio docieplony lokal to również lepsza cena rynkowa.

Źródło: STIS – docieplenia Warszawa