Honowanie jest jedną z metod, mającą na celu wygładzenie danej powierzchni. Stosuje się je w ostatecznej obróbce przedmiotów wymagających dużej dokładności. Za wykorzystaniem tej metody wykańcza się najczęściej otwory o okrągłym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne przedmiotów obrotowych stożkowych. Honować można również powierzchnie płaskie oraz część rodzajów uzębień.

Atutem gładzenia jest duża dokładność wymiarowa jak również nieduża chropowatość. Wygładzać dają się zarówno bardzo małe, jak i duże elementy.

Minimalna średnica to kilka milimetrów, a maksymalna wynosi blisko 1m. Przedmiot może mieć długość od jednego centymetra do około 20 m. Należy mieć na uwadze, że ostateczny efekt gładzenia będzie zależny od:

  • materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,
  • kąta przycięcia śladów,
  • rodzaju cieczy chłodząco-smarującej,
  • nacisku na ścieraną powierzchnię.

Narzędziem, które wykorzystywane jest do honowania jest gładzik, a więc głowica, na której obwodzie umieszczone są pilniki ścierne. Praca odbywa się poprzez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród atutów honowania wylicza się głównie: wysoką precyzję ,która umożliwia dokładne spasowywanie się elementów, co znacznie ogranicza ich zużywanie się, ale też wyższą żywotność detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na materiał.

Honowanie – jakie błędy usuwa?

Nie można zaprzeczyć, że mamy do czynienia z technologią niezwykle korzystną dla wszelkich przedsiębiorstw wyrażających konieczność precyzyjności w trakcie obrabiania poszczególnych elementów. W największej mierze mowa tutaj o różnego rodzaju niedoskonałościach takich jak nadmiar tworzywa – honowanie jest gwarancją sprawnego usunięcia tego typu naleciałości. Gwarantuje przy okazji tworzenie części bardzo zbliżonych i podobnych do siebie, nawet kiedy mowa o setkach czy tysiącach elementów. Minimalny jest tutaj odchyłek wszelkich błędów, tak samo zresztą jak tolerancja na wszelkie zmiany kształtów – właśnie dlatego możemy mówić o usuwaniu wszystkich konstrukcyjnych błędów, jakie znajdą się na linii produkcyjnej.

Jeśli poszukujesz specjalistów zajmujących się honowaniem, zobacz firmę Masz-ZAP.

Atrakcyjna technologia dla linii produkcyjnych – honowanie

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że honowanie może pochwalić się niezwykle obszerną listę zalet. Wśród nich należy wyszczególnić nade wszystko wspomnianą już wcześniej sprawność działania oraz precyzyjność – czynniki te wpływają również na wielką popularność tej technologii, która w znacznym stopniu wyprzedza wszystkie inne do niej podobne metody obrabiania elementów wykonanych z różnych tworzyw. Z tego powodu cieszy się wielkim powodzeniem na liniach produkcyjnych w całym kraju – znajduje zastosowanie chociażby w hydraulice, górnictwie czy branżach, opierających się na wydobywaniu energii. Lotnictwo również jest dziedziną nieustannie korzystającą z metody honowania.

Niezależnie od tego, jaką branżę bierzemy pod uwagę, honowanie zapewnia wydłużoną żywotność oraz efektywność pracy różnego typu urządzeń (mówimy między innymi o wyposażeniu platform wiertniczych), umożliwia również pracę przy wyższych ciśnieniach. Jeśli chodzi z kolei o lotnictwo, honowanie umożliwia produkowanie pełnych szczegółów, precyzyjnie wykonanych elementów na przykład kadłuba samolotu lub jego silnika.

Jak wygląda maszyna do honowania?

Honownica nie odbiega znacznie pod względem wyglądu od innych sprzętów, które służą do szeroko pojętej obróbki. Charakteryzują ją stosunkowo niewielkie gabaryty – choć zależy to rzecz jasna od specyfiki taśmy produkcyjnej. Użytkownik posiada dostęp do ekranu dotykowego oraz przejrzystego menu; dzięki tym kwestiom posługiwanie się tym urządzeniem jest nad wyraz sprawne i wystarczy krótkie przeszkolenie, aby już niedługo na poziomie praktycznie profesjonalnym korzystać z owego sprzętu na co dzień. Z tego względu jest to rozwiązanie tak bardzo popularne w licznych fabrykach, zarówno tych nowych i dopiero się rozwijających, jak i tych z ugruntowaną pozycją na rynku ogólnopolskim lub ogólnoświatowym.