Współczesny świat jest zdominowany sloganami dotyczącymi ochrony przyrody. Trwa ogromna transformacja energetyczna – ropę i gaz zastępuje się mniej emisyjnymi wiatrem, wodą i słońcem. Odchodzi się też od plastiku. Wszystko to w ramach spolwienia(e) coraz bardziej odczuwalnych zmian klimatycznych.

Co więcej, zasoby naturalne, którymi obdarowuje nas Ziemia są zużywane. Wobec zaistniałych wydarzeń, recykling staje się koniecznością.

Segregacja odpadów, którą znamy z naszych osiedli dotyczy także odpadów metalowych. Nie tworzy się jednak na nie specjalnych pojemników. Odpadów metalowych pozbywamy się na skupie złomu. Jest to o tyle dobre, że jeszcze można w ten sposób zarobić. Skupy z radością przyjmują każde ilości metali kolorowych, które po przetopieniu mogą dalej odsprzedawać dodając swoją prowizję.

Utylizuj i zarabiaj – jak działają skupy złomu?

Dobrze jest zacząć od stwierdzenia co się ukrywa pod pojęciem “metale kolorowe”. Zaliczamy do nich wszystkie metale i ich stopy, które nie zawierają w swoim składzie żelaza. Najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane metale kolorowe to np. miedź, aluminium czy mosiądz.

Podobnie jak inne odpady podlegające segregacji, metale kolorowe można odzyskiwać. Niezbędne są do tego właściwe zasoby i należyta ilość złomu.

Odkupione przez skup metale przechodzą segregację. Następnie po niewielkiej obróbce wysyła się je do hut. Huty przetapiają zezłomowany metal w pełnowartościowy produkt. Taki produkt magazynowany jest w magazynach, skąd pokonuje trasę do kolejnych odbiorców.

Metale, które podlegają takiemu procesowi to często metale i stopy, zawierające aluminium, miedź i mosiądz. Są to substancje często i chętnie stosowane w różnych dziedzinach ekonomii. Ich właściwości chemiczne powodują, że mają wiele zastosowań. Co więcej – większość przedmiotów, z których korzystamy na codzień w mniejszym lub większym stopniu opiera się na metalach kolorowych.

Miedź oraz aluminium to jedne z najdroższych materiałów, które można oddać na skupie złomu. W związku z tym jeśli zostanie nam sporo odpadów warto odwiedzić skup aluminium lub skup miedzi. Warszawa, Wrocław czy Kraków – w każdej miejscowości spotkamy tego typu miejsca.

Jakie branże zużywają i potrzebują najwięcej aluminium?

Metale kolorowe przez wzgląd na swoją uniwersalność są użyteczne w wielu sektorach. Ich ograniczona podaż powoduje, że generuje się popyt na odzyskane i przetopione surowce.

Odzyskiwanie metali jest kosztownym przedsięwzięciem. Mimo to jest to aktywność w dalszym ciągu opłacalna. Recykling metali niesie korzyści dla wszystkich zainteresowanych stron.

Kowalski pozbywa się złomu z domu i przy okazji otrzymuje za to pieniądze. Skup aluminium i miedzi otrzymuje pożądany towar. Skup miedzi później zarabia na zakupionym produkcie oferując go hutom oraz pozostałym wykazującym zainteresowanie przedsiębiorstwom. Jakie branże gospodarki najchętniej pracują ze złomami? To zależy od tego, czym dany skup się trudni.

Kto kupuje miedź od skupu metali kolorowych?

Miedź zaliczana jest do grupy metali półszlachetnych. Jest dość miękkim i nieskomplikowanym w obróbce pierwiastkiem. Charakteryzuje się bardzo dobrą przewodnością elektryczną. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest liczne wykorzystywanie jej w różnego rodzaju urządzeniach i systemach elektronicznych i elektrycznych.

Najczęściej pozyskuje się ją wtórnie ze zużytych przewodów i kabli elektrycznych. Spore ilości miedzi spotkać można też w wodociągach. Z miedzi korzysta chętnie branża budowlana – wykorzystuje ją do produkcji rynien, parapetów i pokryć dachowych. Poza dobrym przewodnictwem elektryczności, miedź również sprawdza się jako wymiennik ciepła. Ta funkcja pozwala znaleźć ten pierwiastek w chłodnicach i grzejnikach.

Cena miedzi na rynkach globalnych jest dość duża. Zatem, jeśli po remoncie bądź wymianie urządzeń w domu zostało nam trochę tego rudego pierwiastka i chcemy odzyskać część poniesionych kosztów, warto odwiedzić skup miedzi. Warszawa jest miastem, gdzie dostaniemy za kilogram miedzi najlepszą stawkę. Jednak nie ma się czym martwić – niemal wszędzie handel miedzią jest opłacalny.

Skąd odzyskać aluminium i komu je sprzedać?

Aluminium to następny wysoce ceniony metal. Używa się z niego w przemyśle lotniczym, stoczniowym, motoryzacyjnym, budowlanym, a nawet spożywczym. Jest plastyczny co daje możliwość dowolnego zmieniania jego kształtu. Każdy z nas pił kiedyś colę lub inny napój z puszki – puszki oczywiście produkuje się z aluminium. Jest to tylko jeden z przykładów wykorzystania tego pierwiastka.

Aluminium można pozyskiwać z elementów samochodów, jak również z różnych elementów budowy maszyn, blach czy instalacji. Wiele osób zbiera też puszki po napojach i dla dodatkowego zarobku oddaje je na skup aluminium.

Warszawa czy przedmieścia – gdzie bardziej opłaca się sprzedać złom?

Skupy metali kolorowych to często dobrze funkcjonujące biznesy. Produkcja złomu, mimo wszystkich apeli nie maleje. Wobec tego potrzebne są podmioty, które w bezpieczny i odpowiedni sposób zajmą się utylizacją.

Dobrym pomysłem wydaje się otworzyć skup miedzi lub skup aluminium. Warszawa jako stolica mogłaby być dobrą lokalizacją.