Metoda formowania rotacyjnego pozwala na wytwarzanie produktów które nie są wypełnione w środku. Usługa roto wykorzystywana jest do tworzenia detali wielkogabarytowych. Przeczytaj nasz tekst aby doinformować się na czym dokładnie ta metoda polega.

Czym jest formowanie rotacyjne?

Formowanie roto jest jedną z technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych. Metoda ta polega na rozprowadzeniu tworzywa, i umiejscowieniu go we wnętrzu rozgrzanej formy, po jego powierzchni wewnętrznej. Po co stosuje się tę metodę?

Rotomoulding stosuje się do chociażby do produkcji wyrobów plastikowych o różnej grubości ścianek i dowolnych kształtach czy też różne kolory. Rzeczy które są otrzymane w ten sposób można wykorzystać w przemyśle, handlu, medycynie, lub także w rolnictwie.

W jaki sposób przebiega formowanie rotacyjne?

Podczas formowania roto, forma obraca się w wielu kierunkach, umożliwiając przy tym równomierny rozkład tworzywa sztucznego. Sprawia to, że istnieje możliwość zachowanie jednakowej grubości wszystkich ścianek. Wsparcie dla ogrzewającego formę ruchu gazu to wentylator, jego działanie jest pomocne w wyrównaniu temperatury w całej komorze. To z kolei ma duży wpływ na ulepszenie współczynnika wnikania ciepła do formy. Kiedy forma będzie miała temperaturę umożliwiającą przetopienie i rozpłynięcie tworzywa, pojawia się jej powolne chłodzenie, które ma na celu minimalizację naprężeń, które są wewnątrz i zapobieganie powstawaniu zniekształceń detali.

Jak są zalety formowania rotacyjnego

Formowanie roto ma wiele korzyści. Po pierwsze rotowane produkty z reguł nie mają rys, albo szwów spawania. Co więcej, metoda ta umożliwia produkowanie dużych przedmiotów w korzystny finansowo sposób.