Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że szkolenia BHP są niezwykle ważne. Dzięki takowym pracownicy danego przedsiębiorstwa mogą przypomnieć sobie mnóstwo kwestii dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy, a tym samym, zapobiec wielu wypadkom. Według kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom szkolenia BHP. Bydgoszcz, na przykład, obfituje w liczne firmy świadczące usługi z z tym związane, które dojeżdżają do takich miast, jak np. Wągrowiec, Nakło, Żnin czy Szubin. Rejon ten jest w związku z tym bardzo bogaty pod tym względem.

Od czego zależy termin kolejnego szkolenia BHP?

Należy wyjaśnić, w jakich konkretnie sytuacjach szkolenia BHP są konieczne – rzecz jasna tuż po zawarciu umowy o pracę każdy pracownik musi takowe zaliczyć. Warto pamiętać jednak także o okresowych szkoleniach. Termin kolejnych szkoleń okresowych w znacznym stopniu zależy od stanowiska, na którym jest dany pracownik. Jeśli mówimy o robotnikach oraz osobach pracujących na ryzykownych stanowiskach, kurs BHP należy odbyć co roku. Robotnicy, którzy jednakowoż nie ryzykują zdrowiem i życiem, muszą przejść takowy raz na trzy lata. Jeśli chodzi o innych pracowników, jest to najczęściej pięć lub sześć lat, w zależności od funkcji pełnionej w zakładzie pracy.

Dlaczego warto zorganizować swojej kadrze szkolenia BHP?

Jeśli zatem posiadasz firmę w miejscowości jaką jest Bydgoszcz lub w okolicznych miastach, powinieneś zwrócić uwagę na zapewnienie swoim pracownikom wysokiej jakości szkolenia BHP. Wybór jest na tyle duży, że na pewno znajdziesz coś dla siebie w optymalnej cenie. Z pewnością warto się tego podjąć, żeby później nie borykać się z problemami z prawem oraz po to, żeby Twoi pracownicy dobrze czuli się w miejscu pracy i nie wywoływali przykrych zdarzeń.

Rozróżniamy 2 podstawowe rodzaje kursów BHP. Na samym początku każdy nowzatrudiony pracownik jest zobowiązany odbyć instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Najważniejsze szkolenie, określane jako instruktaż ogólny, ma na celu zagwarantowanie wszystkim nowym pracownikom potrzebnej wiedzy, dotyczącej najbardziej istotnych przepisów bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Wszystkie przekazywane podczas szkolenia informacje wynikają z zapisów zawartych w kodeksie pracy.

W jakiej formie przeprowadzić szkolenie BHP

Naszym zdaniem warto skorzystać z opcji poprowadzenia koniecznego instruktażu przez profesjonalną firmę szkoleniową, która przekaże wiedzę w sposób przystępny i zrozumiały.

W każdym zakładzie pracy obowiązują określone reguły pracy, zaczerpnięte z kodeksu, które jednocześnie znajdują się w regulaminie firmy. Takie szkolenia są niezwykle istotne i każdy nowy pracownik powinien zostać zaznajomiony z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto szkolenia BHP szczegółowo omawiają techniki udzielania pierwszej pomocy.

Instruktaż stanowiskowy pomaga zrozumieć nowemu pracownikowi wszystkie zasady, których trzeba przestrzegać podczas wykonywania obowiązków. Korzystając z usług szkoleń BHP można mieć pewność, że pracownik uzyska wszystkie najistotniejsze informacje. Z pewnością będzie można usłyszeć temat sposobu ochrony przed występującymi zagrożeniami, a także instrukcje jak bezpiecznie wykonywać swoją pracę.

Szkolenia BHP – Dlaczego są istotne?

Przekonującym faktem dla każdego pracodawcy jest to, że w świetle prawa taki kurs jest obowiązkowy. Warto mieć gwarancję, że nowy pracownik będzie wiedzieć jak reagować nawet w trudnej sytuacji. Bez wątpienia zminimalizuje to ryzyko wystąpienia trudnych sytuacji.

Szkolenia BHP dotyczą również pracowników z dłuższym stażem, ponieważ co dany okres powinni oni je odnawiać. Osoby, które realizują szkolenie otrzymują upoważnienie do wykonywania swoich obowiązków w sposób bardziej świadomy. Warto zwrócić uwagę także, że firmy zapewniające takie szkolenia swoim pracownikom, są bardzo dobrze odbierane przez opnię publiczną.

Szkolenie z udzielania pomocy –  pamiętaj, jak bardzo jest potrzebne

Bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu dla pracowników oraz firmy. W każdym zawodzie wszystkie osoby są narażone na potencjalnie groźne sytuacje. Dlatego każdy, bez wyjątku, powinien mieć dostęp do podstawowego sprzętu oraz apteczki. Taki asortyment w kluczowym momencie może zdziałać bardzo dużo i w razie wypadku zagwarantuje możliwość oczekiwania na pomoc po udzieleniu pierwszej pomocy.