Druty widzimy niemal wszędzie. Z nich robione są siatki, wieszaki albo przewody elektryczne w budynkach. Druty bywają stalowe, aluminiowe ale też miedziane, zdarza się, że wykonywane są również takie z domieszką srebra czy złota. Przyjrzyjmy się dziś tym stalowym.

Artykuł stworzony na podstawie informacji ze strony Orstal – druty.

Jakie jest zastosowanie drutu stalowego?

Jeśli mielibyśmy wymienić najbardziej podstawowe artykuły budowlane to na pewno zostałby tam wymieniony drut stalowy. Spotkamy go w każdym sklepie budowlanym i wnętrzarskim ponieważ jest użytkowany w różnych branżach. Druty stalowe mają przeróżne parametry. Możemy kupić drut miękki, półtwardy i twardy i będą się one różnić podatnością na rozciąganie. Drut miękki charakteryzuje się niską wytrzymałością na rozciąganie, natomiast druty twarde mają właściwości, które pozwalają określić je jako „normalne”.

Dodatkowo wybrać możemy druty stalowe różniące się rodzajem pokrycia. Istnieją druty ciągnione na sucho. Mowa tutaj o szarych drutach, które nazywane są też gołymi. Popularne są także druty ciągnione na mokro, one także są gołe, jednak mają połysk. Kolejnymi kategoriami są wersje żarzone ciemne albo jasne, ale też wykonane z myślą o wykorzystaniu pod powłoki galwaniczne. Jeszcze innym ważnym parametrem jest przekrój drutu. Przeważnie jest on okrągły lub owalny. Spotkamy także druty o przekroju skręconym albo kwadratowym.

Druty stalowe to jedne z najczęściej używanych elementów w usługach budowlanych. Przy ich pomocy robi się zbrojenia betonu, wyrabia gwoździe, bloki podporowe oraz wykonuje zawiesia. Poza tym drut stalowy znajduje zastosowanie w branży meblarskiej podczas robienia regałów, półek czy też koszy ekspozycyjnych, oraz podczas robienia dekoracji. Dodatkowo z drutu stalowego robione są siatki ogrodzeniowe, sprężyny a także nieduży sprzęt AGD.

Kiedy tworzony jest drut ciągniony i do czego służy?

Ciągnienie to technika przetwarzania, która jest stosowana w głównej mierze w momentach, kiedy niezbędna jest ogromna dokładność. W dodatku będzie to rewelacyjna technika każdorazowo kiedy planujemy zachować atuty mechaniczne materiału pierwotnego. Przy rozciąganiu pręta tracimy jego jędrność, ale za to otrzymujemy wytrzymałość, która jest niezwykle potrzebna w wielu branżach. Oprócz tego technika ciągnienia jest idealna kiedy nie chcemy naruszać środka materiału, ponieważ polega ona na zwiększeniu długości kosztem średnicy drutu. Tak naprawdę jednak jest to mocno skomplikowany proces. Używany jest więc głównie wtedy, kiedy potrzebujemy wygładzoną oraz dokładnie wykończoną powierzchnię, ale nie planujemy robić jeszcze jednej obróbki wykończeniowej. W poszczególnych przypadkach druty ciągnione na zimno są niezastąpione szczególnie biorąc pod uwagę niskie koszty ich wytwarzania. Proces ciągnienia jest również niesamowicie pożądany w przypadku, gdy potrzebujemy wykonać drut mający niedużą średnicę, czyli mniejszą niż 5 mm. Proces ciągnienia jest bezsprzecznie często stosowany przy rurach o małych i średnich średnicach.

Jak tworzy się drut prosty?

Druty proste najczęściej są używane w branży budowlanej. Prostowane są na urządzeniach zwanych prościarkami i to co najważniejsze, nie są sprzedawane zwinięte w rolki. Najczęściej prostowane są pręty mające średnice pomiędzy 2,5 a 10 mm, bez względu na to czy są to druty stalowe gołe czy ocynkowane. Druty proste są w większości przycinane do zamówionej przez klienta długości.

Można zauważyć, że druty stalowe pomimo, że są niesamowicie często stosowane, różnią się od siebie prawie wszystkim. Mogą być ciągnione oraz prostowane, gołe lub ocynkowane. Odpowiednio dobrane druty stalowe będą być przez nas używane bardzo długo. Należy tylko pamiętać o kilku ważnych rzeczach jak np. kupienie drutów prostych ocynkowanych lub jakoś inaczej chronionych, jeśli planujemy użytkować je na świeżym powietrzu – tak aby nie pokrywały się rdzą.