W ostatnich latach populacja dzika w Polsce niesamowicie wzrosła i zwierzęta te zaczęły wychodzić z lasów w poszukiwaniu pożywienia. Bardzo częstym widokiem jest dzik szukający jedzenia po osiedlu. Co warto wiedzieć o tych zwierzętach? Czy musimy się ich bać i jak oddalić się od nich?

Jaki jest dzik i co zrobić w trakcie spotkania z nim?

Dziki są niesamowicie mądrymi zwierzętami, mają niezawodny słuch i węch a także są w stanie wyczuć nieprzyjaciela ze 100 metrowego odcinka. Dziki żyją w grupach i są mocno rodzinne.

Dziki kiedy poczują niepokój to mogą stać się agresywne. Dobrze jest wiedzieć również, że są niesamowicie szybkie. Dojrzałe jednostki mogą rozpędzić się nawet do 50 km/h, dlatego ucieczka przed nimi może nie być skuteczna. Najbardziej odpowiednim sposobem jest powolne i delikatne oddalenie się w przeciwnym kierunku. Kiedy dzik zacznie atakować to pomocny będzie pisk, ponieważ dziki nie lubią głośnych dźwięków, albo wspięcie się na drzewo lub płot.

Jaka jest liczebność dzika w Polsce?

Dziki w Polsce występują w całym kraju. Nie przepadają za terenami górskimi i otwartymi przestrzeniami przez co najczęściej spotkamy je w lasach. Dziki bardzo lubią lasy liściaste mieszane, wielokrotnie zobaczymy je w miejscach, w których rosną dęby ponieważ zwierzęta te szczególnie lubią żołędzie. Najwięcej z nich przebywa na terenach województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Główny Urząd Statystyczny w 2017 roku udostępnił dane, które mówią, że w Polsce może ich przebywać nawet 214 tysięcy sztuk.

Dziki są wszystkożerne i żywią się tym co jest akurat dostępne. W lasach zajadają się żołędziami i nasionami sosny. Kiedy pojawiają się na gruntach uprawnych to szukają buraków cukrowych, ziemniaków albo cebuli. Zwierzęta te umieją również grasować na niewielkie zwierzęta takie jak myszy i krety, nie brzydzą się padliny, a czasem jak mają potrzebę to pożywią się również ślimakami, wijami lub dżdżownicami. 

Jak wygląda polowanie na dziki w Polsce?

Przeludnienie tych zwierząt może spowodować zachwianie równowagi ekosystemu stąd konieczne stały się polowania na nie. Ponieważ w momencie zagrożenia stają się groźne to polowanie na dziki w Polsce może być ryzykowne. W Rozporządzeniu Ministra Środowiska opisano szczegółowe dane o zasadach polowania na dziki. Używać w trakcie ich trwania można jedynie broni myśliwskiej z gwintowanymi lufami i kalibrze co najmniej 5,6 mm. Jeśli mowa o nabojach myśliwskich, konieczne jest zastosowanie amunicji myśliwskiej z pociskami półpłaszczowymi o określonej energii. W rozporządzeniu została zawarta również informacja, że podczas polowania na dziki w Polsce nie obowiązuje zakaz strzelania do zwierzyny przy punktach dokarmiania albo lizawkach.

Polowanie na dziki w Polsce zazwyczaj odbywa się nocą, gdyż zwierzęta te dokładnie wtedy się uaktywniają. Potrzebna jest dlatego niezwykła orientacja w terenie, na którym polowanie ma mieć miejsce.

Źródło: organizator polowań na dziki