Zanim przystąpisz do egzaminu na prawo jazdy szkoła jazdy to miejsce do którego trzeba się udać. Nauka jazdy Gdańsk, Kraków, Warszawa – to tylko jedne z miast gdzie podejdziesz do egzaminu.

O tym należy pamiętać

Jeszcze przed rozpoczęciem kursu należy zdobyć PKK. Czym jest ten profil? Jest to numer, który nadawany jest każdej osobie ubiegającej się o prawo jazdy. Jak można go uzyskać? Trzeba udać się do właściwego urzędu. Uzyskanie profilu kandydata jest bezpłatne. Następnie musisz udać się na badania lekarskie, których koszt to około 200 złotych.

Egzamin na prawo jazdy – ile zapłacisz?

Cena egzaminu na prawo jazdy zależy od kategorii. Niemniej jednak koszt egzaminu teoretycznego jest jednolita, czyli trzydzieści złotych. Natomiast za część praktyczną trzeba zapłacić:

– 140 zł za kategorie AM i B;

– 170 zł za kategorie B1, C1, D1 i T;

– 180 zł za kategorie A, A1 i A2;

– 200 złotych za kategorie C, D i B+E;

– 245 zł za kategorie C+E, C1+E, D+E, D1+E.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy – jak wygląda?

Egzamin teoretycznyi odbywa się w sali komputerowej. Każdy ze zdających ma swoje indywidualne stanowisko. Egzamin ma formę testową i składa się z 32 pytań. Są one tak punktowane:

– 10 pytań za 3 punkty o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,

– 6 pytań za 2 punkty o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa na drodze,

– 4 pytania za 1 punkt o niezbyt wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,

– 6 pytań za 3 punkty które mają wysokie znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze,

– 4 pytania za 2 punkty które mają średnie znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze,

– 2 pytania za 1 punkt o które mają zbyt wysokiego znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Aby zdać egzamin praktyczny musisz otrzymać minimum 68 punktów na 74 możliwych.

Jak przebiega egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Praktyka składa się z dwóch etapów – pierwszy przeprowadzany jest na placu manewrowym, drugi z kolei na drogach publicznych. Egzaminowany powinien sprawdzić stan techniczny samochodu, następnie przygotować się do jazdy poprzez między innymi ustawienie fotela, zagłówka, lusterek, zapięcie pasów bezpieczeństwa. Później egzaminowany musi wykonać zadania na placu manewrowym, a następnie wyjeżdża na drogę miejską. Minimalny czas trwania egzaminu to 40 minut, niemniej jednak egzaminator może go skończyć już po 25 minutach. Po zdanym egzaminie egzaminujący otrzyma arkusz jego przebiegu. Nie trzeba go jednak gdzieś oddawać. Egzaminator samodzielnie wprowadza wszystkie dane do systemu teleinformatycznego, co uzupełnia profil PKK podchodzącego. Dane przekuje się w sposób automatyczny do wydziału komunikacji.