Elektryka samochodowa – jak dbać o swoje auto?

Współcześnie dużą(ym) popularnością cieszą się samochody elektryczne. Są ciche i przyjazne środowisku. Nie emitują żadnych spalin, a prąd, któym są napędzane jest stosunkowo tani w ich przypadku.

Dlatego w obliczu trwającej transformacji energetycznej i licznych apeli głoszonych przez polityków i działaczy proekologicznych ich rola rośnie. Ciągle rośnie ich produkcja oraz procentowy udział w rynku samochodywm.

Niestety jest to wciąż opcja dla raczej zamożnych kierowców. Auta elektryczne nadal są stosunkowo drogie. Co więcej nie we wszystkich miejscach infrastruktura drogowa jest przystosowana na tego rodzaju pojazdy(ów).

Pamiętajmy przy tym o tradycyjnych autach. W ich przypadku również bardzo istotnym komponentem jest elektryka samochodowa.

Elektryka samochodowa to nie tylko auta Tesli

Prąd pozwala na funkcjonowanie wszystkich pojazdów. Auta spalinowe także są naszpikowane instalacjami elektrycznymi. Ich praca opiera się na akumulatorach.

Dla komfortu jazdy niezbędna jest sprawna elektryka samochodowa. Na szczęście bez problemu można znaleźć warsztaty, których specjalizacja jest elektryka samochodowa. W samym mieście Warszawa jest ich dziesiątki. Ursynów, Mokotów czy Targówek to wielkie dzielnice, żyjące własnym życiem. To między innymi tutaj pracują specjaliści od naprawy instalacji elektrycznych w naszych autach.

Silnik samochodu zapala się pod wpływem iskry elektrycznej sprowokowanej przez przekręcenie klucza w stacyjce. Elektryka to także wiele dodatków, które czynią jazdę autem przyjemniejszą. Mowa tu choćby o klimatyzacji, otwieraniu okien czy ogrzewanych fotelach.

Ile elektryki ląduje w najnowszych modelach samochodów?

Nowo powstające auta są coraz bardziej zbliżone do tzw. elektryków. Znajdziemy w nich wielkie pokłady różnego rodzaju kabli elektrycznych, które w zasadzie ponoszą odpowiedzialność za działanie auta.

Popularnym wyborem ostatnimi czasy stały się auta hybrydowe. Łączą one w sobie cechy aut spalinowych i elektrycznych. Systemy elektryczne pełnią żywotną rolę w bezawaryjnym działaniu takich aut.

Co ważne odpowiadają za systemy zabezpieczające. Obszarem ich działania jest również sterowanie pojazdem. Nowe auta zamiast lusterek wyposażane są w kamery i sygnalizatory, które sprawdzają się przy manewrach parkowania lub w trakcie poruszania się w zatłoczonych miastach.

Elektryka samochodowa w autach nowej generacji pozwala też sygnalizować nasze zamiary innym kierowcom. Wpływa to na bezpieczeństwo i płynność całego ruchu drogowego

Jednak istnieje także druga strona medalu. Uwzględniając ilość elektryki w nowoczensych samochodach trzeba jej mocno pilnować. Czasem wystarczy wypięty przewód, żeby zaburzyć pracę silnika lub innych części.

Elektrycy samochodowi – gdzie szukać dobrych fachowców?

Nie można rozmawiać o płynnej jeździe jeśli elementy sterujące nie są w stu procentach działające.

Podobnie, jak robimy to z ogólnym stanem pojazdu, elektryka samochodowa także powinna być badana cyklicznie. Taki(a) przegląd bazuje na badaniu komputerowym. Mechanik podpina odpowiednio ustawiony komputer do silnika i ma wgląd do wszystkich potencjalnych błędów.

Taki przegląd jest dosyć szybki, a przede wszystkim efektywny. Kiedy wykryjemy jakiś(ąś) usterkę należy szybko zadbać o wymianę uszkodzonych podzespołów.

Istotny jest też trafny wybór fachowca. W związku z postępującą elektryfikacją aut rośnie też popyt na usługi serwisowe i konserwacyjne. Jest to zjawisko korzystne dla konsumentów – większy wybór skutkuje często wzrostem jakości świadczonych usług. Jednak w obliczu natężenia nowopowstających garaży trzeba wybierać z głową. W innym przypadku można się rozczarować.

Internet jest świetnym narzędziem, które znacznie poprawia szansę na spotkanie rzetelnego fachowca. W zależności od miejsca pobytu wystarczy wpisać odpowiedni(ą) frazę w przeglądarce, np. “elektryka samochodowa, warszawa, ursynów”. Strona błyskawicznie wskaże nam adresy mechaników z tego obszaru. Co więcej, będziemy mogli znaleźć opinie i uwagi poprzednich klientów danego mechanika.

Auto jako niemal niezbędny element rzeczywistości wielu z nas zasługuję na dbanie. Oddanie go do warsztatu warto poprzedzić rekonesansem, wtedy szanse, że będzie nam długo służyło ewidentnie rosną.

Żródło: Elektryk samochodowy Ursynów.