Nabywając auto większość osób myśli o tym jak duże jest spalanie. Jest to bezsprzecznie ważny bodziec, ponieważ paliwo nie kosztuje mało i możemy za to zapłacić wysokie sumy. Od czego więc zależy wielkość spalania samochodu i czy można zrobić coś, żeby je zmniejszyć?

Skąd wiedzieć jakie jest spalanie samochodu?

Ile spalają samochody? Najszybszą metodą jest zczytanie tego komunikatu z wyświetlacza, który jest w prawie każdym dzisiejszym aucie. Należy jednak pamiętać, że dane te są szacunkowe i nie zawsze wyświetlana wartość będzie poprawna. Sprawdzoną, ale czasochłonną techniką, będzie zrobienie pomiarów własnoręcznie. W tym celu na początku trzeba napełnić pełen bak paliwa i spisać przebieg, a kolejno wyjeździć całe paliwo i ponownie zatankować do pełna. Wiedząc ile kilometrów udało nam się przejechać na pełnym baku i widząc ile paliwa udało się wlać do pełna, możemy łatwo obliczyć spalanie. W tym celu trzeba wziąć pod uwagę ilość zużytego paliwa i podzielić to przez ilość kilometrów, które udało nam się przejechać między tankowaniami i pomnożyć to przez 100. Tym sposobem otrzymamy średnie spalanie naszego auta na przejechanym przebiegu. Bez dwóch zdań należy być świadomym, że zupełnie inna wartość pokaże się jeżeli całą trasę pokonaliśmy autostradami, a inna wartość będzie jeśli jeździliśmy w zakorkowanym mieście.

Dlaczego samochód tak dużo pali?

Duże spalanie auta może powodować kilka różnych czynników. Bardzo często są to usterki techniczne samochodu. Na przykład źle pracujący termostat wydłuża rozgrzewanie silnika, a w konsekwencji spalanie paliwa może być większe aż o 30%. Kolejnym elementem, którego brak sprawności zwiększa spalanie, są wtryski paliwa. Jeżeli nie działają dobrze to silnik nie pracuje równo, co za tym idzie paliwo jest dawkowane błędnie i może mocno zwiększyć się jego spalanie. Część, która nie jest wcale oczywista i duża ilość osób o tym nie wie, a która ma wpływ na na spalanie paliwa, to opony. Niewystarczające ciśnienie w nich wpływa na wzrost zużycia paliwa. Należy więc myśleć o takiej drobnej rzeczy. Mocno oczywistym czynnikiem, a mimo wszystko nie każdy o tym wie, jest okresowe wymienianie oleju, filtrów i dbanie o świece zapłonowe. 

Oprócz usterek pojazdu, na to jak duże jest spalanie wpływ ma nasza jazda. Samochód spala zdecydowanie więcej paliwa w trakcie gwałtownego przyspieszania i hamowania, oraz kiedy stoimy w korku.

Jak wpłynąć na spalanie samochodu?

Po pierwsze powinno się nie zapominać o zmianie biegów na czas. Nie powinno się gwałtownie ruszać i mieć wciąż pierwszy bieg dopóki nie osiągnie się 30 km/h. Zdecydowanie korzystniej pod względem oszczędności jest zmieniać biegi jak najszybciej się da. W następnej kolejności – jednakowa prędkość. Gwałtowne gazowanie oraz hamowanie nie jest korzystne kiedy chodzi o spalanie auta. Kolejną istotną rzeczą jest obciążenie auta. Dużo mniejsze spalanie jest, kiedy poruszą się nim tylko jedna osoba. Powinno się więc nie trzymać w bagażniku rzeczy, których nie potrzebujemy. Jeśli zależy nam na najlepszym spalaniu to trzeba trzeba zapomnieć o podgrzewanych fotelach i mocno ustawionej klimatyzacji, gdyż wykorzystują one prąd, a to bez dwóch zdań wpływa na spalanie.