Prawo jazdy to dla wielu osób najważniejszy egzamin w życiu, istotniejszy nawet niż matura. Jest tak szczególnie ze względu na ogromne emocje, które nam wtedy towarzyszą, ponieważ jest to ogromny stres dla większości zdających. Pomimo, iż kurs to jazdy z instruktorem, w momencie, w którym zostajemy sam na sam w pojedźcie z egzaminatorem, wcześniej proste czynności mogą sprawić nam trudności. Co zrobić, aby ułatwić sobie ten ciężki moment?

Dobre wskazówki na egzamin praktyczny.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy jest złożony z paru elementów, które od wielu lat są takie same. Są to: przygotowanie do jazdy, jazda, po łuku, tzw „górka”, a po prawidłowym ich wykonaniu, egzaminator wyjeżdża z kursantem “na miasto”, aby sprawdzić umiejętność prowadzenia pojazdów w ruchu drogowym. Podczas praktycznego egzaminu na prawo jazdy należy pamiętać o kilku kluczowych rzeczach. Przede wszystkim bądźmy skupieni – w trakcie każdego etapu egzaminu, musimy najlepiej jak potrafimy poradzić sobie z wyznaczony zadaniem. Egzaminator zwróci uwagę na najdrobniejsze szczegóły, najważniejsze elementy to:


– ustawienie lusterek i fotela

– zapięcie pasów

– łuk trzeba przejechać ciągiem – inaczej egzaminator uzna przejazd za błędny

– samochód po przejechaniu łuku musi całą powierzchnią być w obrębie „koperty”

– podczas jazdy na mieście, przy każdym manewrze należy włączać kierunkowskazy

– nie wolno przekraczać dozwolonej w mieście prędkości
– zwracajmy szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów i sygnalizację świetlną i jej usytuowanie

– nie ma co się spieszyć

– wszystko należy wykonać dokładnie i uważnie w taki sposób, aby egzaminator wiedział, iż jesteśmy czujni i dbamy o bezpieczeństwo na drodze

– zarówno swoje jak i innych.

Podczas wszystkich wyżej przedstawionych czynności, trzeba być skupionym i ostrożnym. Musimy pamiętać, że nie jest to tylko egzamin praktyczny, nadający nam uprawnienia do prowadzenia pojazdów, ale również fakt, iż znajdujemy się na dordze pośród innych kierowców a także niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.

Co zrobić w sytuacji, w której nie jesteśmy pewni swoich umiejętności przed egzaminem?

Kiedy czujemy, że to nie jest to dobry moment na podejście do egzaminu praktycznego albo mamy ochotę jeszcze przez jakiś czas jeździć w obecności nauczyciela, warto zastanowić się nad dodatkowymi jazdami. Jazdy doszkalające w Gdańsku są rozwiązanie stosowane przez większość ośrodków szkolenia kierowców, zwłaszcza w większych miastach takich jak Gdańsk, Łódź lub Poznań, z uwagi na duży obszar, w który potencjalnie możemy trafić podczas egzaminu. Dzięki wykupieniu dodatkowych godzin jazdy mamy możliwość przede wszystkim podszlifować nasze umiejętności za kierownicą, a dzięki temu zwiększyć indywidualną pewność siebie podczas prowadzenia samochodu. Powinniśmy zastanowić się nad takim rozwiązaniem, zwłaszcza kiedy mamy jakiekolwiek obawy.