Nic nie jest wieczne. Nawet w przypadku tak trwałych przedmiotów jak narzędzia. Jeżli często są one używane oczywiste jest, że z czasem się zniszczą. Aby spowolnić ten proces trzeba o nie odpowiednio zadbać i od czasu do czasu naostrzyć. Cały sukces tkwi w tym, żeby wiedzieć jak to odpowiednio zrobić, aby nie zaszkodzić jeszcze bardziej. Z tego powodu tak istotne jest okresowe ostrzenie narzędzi. Jednakże, aby zrobić to dobrze potrzebne są pewne umiejętności oraz precyzja. Niebagatelne znaczenie ma również dobry sprzęt do ostrzenia. Trzeba zdawać sobie sprawę kiedy użyć szlifierki, a kiedy prostą ostrzałkę. Praca odpowiednio naostrzonymi narzędziami jest nie tylko prostsza, ale także znacznie przyjemniejsza. Oczywiście nie wszystkie można ostrzyć samodzielnie w domu. Czasami warto udać się do fachowca, który zrobi to profesjonalnie. Które narzędzia wymagają ostrzenia u specjalisty? Które można ostrzyć samodzielnie w domu?

Jakie narzędzia można ostrzyć osełką? 

Prawie w każdym domu znajdują się jakieś narzędzia, które prędzej czy później będą wymagały ostrzenia. Takim najprostszym przydatnym przyrządem jest niewątpliwie osełka. Dawniej służyła ona do ostrzenia sierpów czy kos oraz wytwarzana była ze zwykłego piaskowca. W dzisiejszych czasach przydaje się do ostrzenia noży kuchennych, nożyczek, sekatorów i wielu innych narzędzi codziennego użytku. Na rynku znajduje się wiele osełek, nie tylko takich z piaskowca. Oczywiście każda służy do innego narzędzia i innego stopnia stępienia. Osełka jest produkowana również w różnych kształtach jak np.:

  • okrągła – służy przede wszystkim do ostrzenia nożyc,
  • trójkatna – przeznaczona do ostrzenia dłut,
  • owalna – jej kształt umożliwia ostrzenie sekatorów,
  • płaskie i prostokątne – mocowane są na blacie roboczym, nie są przeznaczone do trzymania w dłoni.

Należy dodać, że na rynku dostępne są także ostrzałki, które są zrobione w taki sposób, aby w trakcie ostrzenia narzędzia nie zranić się dłoni. One również występują w wielu kształtach, tak aby ostrzenie narzędzi o nietypowych formach było wygodne. 

Ostrzenie narzędzi przy użyciu pilników

Kolejnym urządzeniem stworzonym do ostrzenia narzędzi są pilniki. Tak samo jak osełka, pilniki występują w różnych kształtach jak np.: płaskie, okrągłe, trójkątne, mieczowe, półokrągłe. Każdy przeznaczony jest do ostrzenia innego typu narzędzia. Pilniki robione są z bardzo odpornego materiału i zazwyczaj służą do ostrzenia narzędzi ręcznych a także urządzeń mechanicznych. Z racji różnorodnych kształtów są niezwykle pomocne przy ostrzeniu pił, hebli, siekier, różnego rodzaju świdrów. Takim przykładem jest ostrzenie pił ręcznych, które robi się przy użyciu pilników płaskich i okrągłych. 

Ostrzenie narzędzi szlifierką

Do ostrzenia różnego rodzaju narzędzi bardzo przydatna jest także szlifierka. Jest to wyjątkowo szybki i nie wymagający wiele wysiłku sposób na renowację stępionych narzędzi. Mimo wszystko korzystanie ze szlifierki wymaga dużego wyczucia oraz dokładności. Zwłaszcza należy być ostrożnym podczas ostrzenia noży. Istnieje ryzyko, że ostrzone narzędzie nagrzeje się do niebezpiecznie wysokiej temperatury. Większa część stali wykorzystanych do wyrobu narzędzi jest wrażliwa na przegrzanie, co być przyczyną utraty właściwości. Warto o tym pamiętać przed rozpoczęciem ostrzenia i wcześniej przygotować pojemnik z wodą, aby móc schłodzić narzędzie. Trzeba również być ostrożnym podczas przyciskania ostrza do tarczy.

Podczas korzystania z tej metody ostrzenia warto użyć pdpowiednich podpórek, które zapobiegną kontaktowi metalu z powierzchnią ścierającą pod różnymi kątami. Na pewno szlifierka jest sprawnym oraz komfortowym sposobem na zaostrzenie szczególnie płaskich narzędzi. Mimo wszystko , nieodpowiednio wykorzystana zamiast poprawić stan narzędzia może być przyczyną jego nieodwracalnego zepsucia.  W wielu miejscowościach takich jak Łódź, Poznań Kraków i wiele innych znajdują się punkty usługowe, gdzie można oddać narzędzia do naostrzenia i zajmie się tym profesjonalista. W takiej sytuacji możemy być pewni, że nie tylko nie zostaną zniszczone, ale również dobrze naostrzone.

Kiedy warto ostrzyć narzędzia?

Nie zawsze na czas można zauważyć, że dane narzędzie wymaga ostrzenia. Tylko wprawne oko specjalisty może dostrzec pierwsze oznaki. Oczywiście zazwyczaj się za to zabieramy, kiedy narzędzie jest już stępione i niemożliwe staje się cięcie czy krojenie. W przypadku narzędzi ogrodowych należy pod koniec sezonu odpowiednio je naostrzyć. Kiedy posiadamy wiele takich narzędzi warto oddać je do specjalisty, aby ich regeneracja była odpowiednio wykonana. Warto podkreślić, że w niektórych sytuacjach praca stępionymi narzędziami może być po prostu niebezpieczna.