Czasami znaleźć się możemy w sytuacji, w której na niedawno kupionej posesji stoi stary budynek. Bardzo byśmy chcieli się go pozbyć, żeby wybudować nowy dom od fundamentów. Jak się za to zabrać, aby wszystko przebiegło bezpiecznie i zgodnie z polskim prawem?

Bez załatwienia formalności nie zaczynaj wyburzenia budynku

Przede wszystkim musimy pamiętać o wielu zgodach i dokumentach. Bez pewnych zezwoleń możemy rozebrać budynek mający do dwudziestu pięciu metrów kwadratowych – w wypadku większych posiadłości konieczne jest uzyskanie wielu pozwoleń oraz dostarczenie pewnych dokumentów pozwalających na wyburzanie budynków. Pośród nich jest na przykład zgoda właściciela obiektu, szkic usytuowania domu czy dokładny plan wyburzenia. Biurokracja jest w tym zakresie bezlitosna. Nieco inaczej sytuacja wygląda, kiedy budynek grozi zawaleniem – w takim wypadku do wyburzenia budynków należy przystąpić natychmiast.

Jakie sprzęty są potrzebne

Jeśli chodzi o sprawy związane z samą rozbiórką, konieczne jest zorganizowanie potrzebnych urządzeń, a najlepiej również grupy profesjonalistów. Należy wiedzieć, że wyburzanie na własną rękę wymaga precyzji i rozsądku. Powinno się zacząć od postawienia rusztowań, a następnie pozbywania się elementów dachu. Wyburzenie przeprowadza się później od wyższych pięter w dół. 

Co zrobić z gruzem?

Istotne będzie przygotowanie miejsca na odpady. Kruszenie gruzu jest bowiem nieodłącznym elementem wyburzenia każdego domu. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług firmy, która zajmuje się wywożeniem gruzu. Nie kosztuje to zbyt dużo, a może zapewnić nam ogromną wygodę, szczególnie gdy działka jest stosunkowo mała. 

Podsumowując, wyburzenia budynków nie są łatwe. Wymaga to precyzji, specjalistycznej wiedzy, a przede wszystkim rozwagi, aby uniknąć jakichkolwiek wypadków. Warto również posiadać rozeznanie w sprawach biurokratycznych oraz położyć nacisk na rozsądne kruszenie gruzu, a następnie stopniowe pozbywanie się go z działki.