Gdzie i jak użytkuje się szczotki techniczne?

Szczotki techniczne to dość duża część towarów, w której występują rozwiązania przeznaczone do robienia całego szeregu zadań w rozmaitych branżach oraz przeznaczeniach. Szczotki przemysłowe stosuje się jako komponenty narzędzi i linii produkcyjnych, do sprzątania zabrudzeń, nanoszenia wszelkiego rodzaju substancji, ale także jako zabezpieczeń ułatwiających pozycjonowanie oraz transportowanie używanych przy produkcji towarów.

Szczotki techniczne mogą służyć do obróbki wykańczającej nawierzchnię a także używa się je jako komponenty spajające. Szczotki przemysłowe stały się przydatne w zamiatarkach i urządzeniach czyszczących. Stosuje się je także w zamiatarkach dedykowanych do utrzymania porządku obszernych powierzchni płaskich, przykładowo hal przemysłowych, oraz wnętrz obiektów biurowych czy handlowych, lecz zarówno większych obszarów przylegających do budynków. 

Szczotki przemysłowe stosuje się nie tylko do sprzątania resztek po konkretnych cyklach technologicznych, na przykład sprzątania wiórów, trocin czy pyłu, jak również do wykańczania materiału. Szczotki przemysłowe mogą pomagać w likwidowaniu ostrych boków oraz zadziorów, usuwaniu powłok lakierów.

Rodzaje szczotek technicznych 

Szczotki techniczne to narzędzia ścierne, które wyróżniają się m.in. kształtem, surowcem skonstruowania, granulacją i siłą ścierania.

 Wybór prawidłowej szczotki jest zależny głównie od potrzeb oraz rodzaju wykonywanych prac. Do najważniejszych typów zaliczamy:

  • szczotki tarczowe – dedykowane są do pracy ze szlifierkami kątowymi, a głównie ze szlifierkami stołowymi. Szczotka druciana tarczowa ma układ tarczy, stąd jej nazwa. Umożliwia dotarcie do zakamarków trudnodostępnych, gdzie przykładowo szczotki doczołowe mają problem. Szczotki tarczowe druciane skonstruowane są z drutu stalowego karbowanego, rzadziej splatanego. Zależnie do zastosowanej stali i grubości druta przeznaczone są do różnych produktów.
  • szczotki walcowe – to specyficzny typ szczotek przemysłowych instalowany w maszynach do obróbki wielkich powierzchni. Jedne z częściej stosowanych  na przykład w narzędziach sprzątających między innymi chodniki czy glazurę, at akże w tzw. szorowarkach do czyszczenia kamiennych powierzchni o dużych, uciążliwych zabrudzeniach.
  • szczotki pędzelkowe – dedykowane są do czyszczenia trudno osiągalnych miejsc a także powierzchni wewnętrznych.
  • szczotki talerzowe – odznaczają się tym, że nawierzchnia ich korpusu jest płaska, a włosie osadzone prostopadle do niej. Najczęściej szczotki techniczne tego typu są używane do mycia oraz czyszczenia, oraz obróbki powierzchni czy nakładania na nie warstw z przeróżnych preparatów.
  • szczotki listwowe – charakteryzują się specyficzną konstrukcją, gdyż włosie jest w nich rozłożone w szeregu. Szczotki listwowe dosyć często wykorzystuje się jako uszczelnienia, między innymi na długości krawędzi drzwi. Są również używane jako podzespoły linii transportowych zarazem do właściwego pozycjonowania, jak i uszczelniania podczas wykonywania kolejnych etapów obróbki, a także czyszczenia samego narzędzia oraz przemieszczanych modułów.
  • szczotki taśmowe – to rozwiązanie, które najczęściej wykorzystywane do transportu wielorakich wyrobów przemieszczanych na liniach wytwórczych. Włosie umieszczane jest w modułach instalowanych do przenośników taśmowych – zwłaszcza pasowych albo płytkowych. Szczotki mogą w takich sytuacjach utrzymywać transportowany przedmiot w wyznaczonym położeniu ewentualnie ochraniać go przed kontaktem z innymi.
  • szczotki panelowe – mają włosie umieszczane na płaskich korpusach o dowolnym kształcie, szczególnie prostokątnych. Używa się je zazwyczaj jako mat, na których przechowywane są niezwykle czułe na uraz materiały albo przedmioty, które były najpierw poddane szlifowaniu czy polerowaniu. Szczotki panelowe stosuje się w systemach transportowych.