Montaż kostki brukowej nie zważając na głosy pozostałych to nie jest czynność bardzo wymagająca. Niemniej jednak rozumiemy iż dla wielu osób usługi brukarskie w Gdyni to lepsza opcja. Z naszego tekstu poznasz jak prawidłowo przebiegają prace brukarskie. Wiedzę tę możesz wykorzystać zarówno podczas samodzielnego układania kostki brukowej jak i sprawdzania czy wynajęty brukarz dobrze wykonał swoją pracę. 

Jak wygląda prawidłowo ułożona kostka?

Pierwszym etapem prawidłowego układania kostki jest projektowanie bruku, oznacza to sporządzenie prawidłowego projektu. Ma on dostarczyć Tobie wiadomości, jakie ilości materiałów budowlanych potrzebujesz, a także jaką cenę za cały proces zapłacisz. Usługa brukarska którą wykona doświadczona firma z pewnością trochę wyniesie niemniej jednak nie warto szukać na tym oszczędności. Pamiętaj też że żeby zacząć zlecenia brukarskie należy sprawdzić czy Ty masz dostęp do wszystkich potrzebnych przyrządów. Zaletą wyboru specjalisty jest fakt że firmy brukarskie mają w ofercie zarówno etap polegający na planowaniu, jak i też dobór oraz transport materiałów – takich na przykład kostka brukowa czy też kruszywa. Firmy takie znajdziesz niemalże wszędzie, czy to Trójmiasto, Gdańsk, Gdynia, Warszawa czy Opole. 

 Jaka kostka brukowa najlepiej się sprawdzi?

Oprócz koloru należy wziąć pod uwagę jeszcze inne parametry wybierając kostkę brukową. Bardzo ważna jest też faktura kostki i rozmiary konkretnych dodatków. Możesz się zdecydować  na na klasyczny format lub płyty o rozmiarze XXL, które są ogromnie które cieszą się dużą popularnością szczególnie pośród innowacyjnych projektów. Kolejny etap to poprawne zmierzenie całego terenu. Pomogą Ci one sporządzić projekt a także dzięki nim będziesz świadom ile palet kostki zamówić.

Jakich narzędzi będziesz potrzebować – sprawdź

Głównym niezbędnym narzędziem do układania kostki brukowej jest zagęszczarka. Gdy Twoja powierzchnia jest większa do wybrania gruntu potrzebna będzie koparka. Układasz większe płyty? W takim przypadku warto jest wypożyczyć chwytaki podciśnieniowe których waga wynosi od 120 do 320 kilo. Ponadto aby pomierzyć teren potrzebny będzie niwelator czy też długi metr. W trakcie pracy koniecznie należy zaopatrzyć się wniezbędne będą standardowe narzędzia jakimi są grabie, szpadla, taczki, miotły, poziomica, łata.

Etapy układania kostki brukowej krok po kroku

1. Wytyczenie nawierzchni

W tym etapie musisz nanieść na projekt konkretne punkty. Takim sposobem możesz wytyczyć usytuowanie a także poziom zabudowy w terenie.

2. Układanie kostki brukowej 

Na początku należy skasować ziemię na powszechność przewidzianą w projekcie. Wszystko to zależy od rodzaju podbudowy. Pamiętaj, aby krawędzie kostki były umocnione za pomocą krawężników które są ustawione na warstwie cieniutkiego betonu. Dodatkowo żeby odpływ deszczówka był prawidłowy, kolejnym warstwom poczynając od dna należy nadawać spadek 1 – 3 procent czyli 1-3 centrymetry na metr. Ostatni etap który należy zrobić to wyrównanie dna wykopu a także ubicie go poprzez ubijak lub zagęszczarkę mechaniczną.

3. Wykończenie terenu po ułożeniu kostki brukowej 

Gdy już skończysz układać kostkę brukową całą powierzchnię musisz ubić. Na zakończenie na powierzchni kostki brukowej, która jest ułożona trzeba rozsypać warstwę drobnego przesianego piasku a także wmieść go w szczeliny które są pomiędzy kostkami, kolejno polać wodą i pozostawić go aby osiadł. Takie czynności należy powtarzać kilkakrotnie, do momentu aż piasek całkowicie wypełni pozostałe przestrzenie. Taka czynność perfekcyjnie ustabilizuje elementy powierzchni.

4. Ostatnie porady

Podczas przygotowywania łożyska pod nawierzchnię musisz koniecznie wybrać całkowitąwarstwę urodzajną. W przeciwnym wypadku gdy próchnica ulegnie rozkładowi czy też zmniejsza swoją objętość nawierzchnia może się miejscami zapaść. Wszystkie następne warstwy podbudowy i podsypka muszą być wyrównane oraz ubite. Pamiętaj aby nawierzchni nadać 1-3 proc spadku, nawet gdy jest przepuszczalna, bo została użyta podsypka piaskowa oraz ma dobrą podbudowę, żeby woda szybko z niej odpływała. Dodatkowo żeby osiągnąć powierzchnię o barwie jednolitej barwie, trzeba tuż przed rozpoczęciem układania wymieszać kostki pochodzące z różnych opakowań.