Nowych samochodów nie projektują tylko graficy komputerowi. To praca projektantów, rzeźbiarzy, konstruktorów a także działu finansów. Proces powstawania nowiutkich pojazdów jest fascynujący.

Całość zaczyna się mimo wszystko niezmiennie od białej kartki i ołówka. Ewentualnie tabletu, bowiem jesteśmy w XXI wieku. Zaletą rysowania na tablecie stał się fakt, że bardzo szybko można opracować realistycznie wyglądający rysunek, który bardzo dobrze odzwierciedla proporcje oraz bryłę auta. Równocześnie natychmiast jesteśmy w stanie go podsunąć koledze z działu, który spojrzy na to wszystko na świeżo i ewentualnie podrzuci swoje uwagi czy też sugestie.

Faktem jest, że pierwszy, wstępny projekt rysowany jest przez designera. Po wielu rozmowach oraz zmianach powstaje finalny projekt. Od tej chwili do działania przystępuje rzeźbiarz.

Postęp technologiczny w sektorze jest ogromny, co przekłada się również na etap tworzenia samochodów. Chociaż projektanci są w stanie korzystać z rzeczywistości wirtualnej, model stworzony przy pomocy syntetycznej gliny jest nadal strategiczną częścią etapu projektowania. Wówczas pierwszy raz jesteśmy w stanie zobaczyć i poczuć prawdziwe gabaryty samochodu, jego linie i formę. Można go dotknąć a także ocenić. W trakcie tworzenia modelu z gliny projektanci równocześnie nanoszą zmiany, bo zauważają detale, których nie pokazują grafiki. Po zakończeniu etapu projektowania gliniany samochód jest prawie nie do odróżnienia od autentycznego samochodu. Jest w pełni pokryty lakierem i zawiera wszystkie specyficzne detale m.in. przednią kratkę, reflektory a także lusterka zewnętrzne. Ma nawet szyby w oknach. 

Na jakich uczelniach można przygotować się do projektowania pojazdów?  

Samochody rysują w szkolnych zeszytach uczniowie w całej Polsce. Z mnóstwa tych uczniów wyrastają potem światowej sławy motoryzacyjni projektanci. Ich auta jeżdżą aktualnie po naszych szosach logami BMW, Audi czy Alfy Romeo. Projektowanie pojazdów to w oczach wielu osób praca marzeń. Projektowanie sportowych samochodów, różnego rodzaju eventy ze wziętymi designerami a także hektolitry szampana oraz poklepywanie się wzajemnie po plecach. Projektowanie pojazdów to bynajmniej nie jedynie świetność oraz splendor a przede wszystkim rodzaj pracy podobny do medyka, co najmniej w kilku względach – wymaga regularnego samodoskonalenia się, poszukiwania nowych trendów oraz głodu kolejnych doświadczeń.

Klasyczny kierunek studiów projektowanie pojazdów w naszym kraju nie istnieje. Nie znaczy to, że momentalnie należy porzucić marzenia. Trzeba jednak na tą sytuację popatrzeć szerzej. Niestety na większości uczelni zagranicznych nauka wymaga opanowania języka z konkretnego kraju. Na polskich uczelniach znajduje się sporo pokrewnych kierunków, które są w stanie nieźle przygotować do wyjazdu oraz studiów poza granicami kraju. Są to między innymi: wzornictwo przemysłowe oraz architektura. Pamiętajmy, że auto to także produkt, tak samo jak lodówka, albo zegarek. 

Najbardziej popularną szkołą wyższą edukującą na kierunku projektowanie pojazdów stało się niemieckie Hochschile Pforzheim. Jest ona jedną z najbardziej cenionych uczelni na świecie z dziedziny projektowania samochodu, program jest prowadzony z doświadczonymi projektantami samochodów, natomiast w następnych semestrach co najmniej projekt jest współtworzony wraz z producentem motoryzacyjnym.

Następną uczelnią kształcącą w kierunku projektowania pojazdów jest Coventry University znajdujące się w Wielkiej Brytanii. Początek kształcenia na tej uczelni to nauka podstaw rysowania w perspektywie, lekcje photoshopa, fundamenty programu 3D Alias oraz poruszanie podstaw właściwości technicznych pojazdów. 

Jedna z bardziej znanych włoskich szkół zajmujących się projektowaniem w różnych jego aspektach to IED Instituto Europeo di Design. Na studiach tutaj watek projektowania pojazdów został poszerzony o inne tematy m. in. projektowanie rowerów lub jachtów. Dużym plusem tej uczelni stała się lokalizacja, Turyn jest kolebką włoskiej motoryzacji.

W Europie mamy wobec tego dostatecznie szeroki wybór uczelni w obszarze projektowania pojazdów. 

W znacznej części spraw szkoły wyższe są bardzo pomocne to też wiodą studentów po kolei przez cały proces. Jeśli projektowanie pojazdów stało się waszym marzeniem, to przetrwacie również cały etap rekrutacyjny. Ktokolwiek kto zaplanuje sobie taką dorosłość pokona własną drogę. Niemniej jednak widok waszego końcowego modelu wynagrodzi stres i pot. Projektowanie pojazdów to zakres pełen uczuć, od świadomości spełnienia do gorzkiej porażki.