Urządzenia dźwigowe zrobiły się tak powszechne, że przestały robić na nas wrażenie. Faktem jest, że człowiek błyskawicznie oswaja się do usprawnień. Rzadko kto pamięta jak pranie rzeczy wykonywało się manualnie, czy kanały w telewizji zmieniało się poprzez wciśnięcie przycisków umiejscowionych przy kineskopie. Podobnie jest dźwigami, które mają historię dużo dłuższą niż wyżej wymienione roboty codziennego użytku. Użytkując codziennie z wind bagatelizujemy ich pracę nad ułatwieniem naszego życia. 

Jaka jest różnica między dźwigiem a windą?

Słysząc wyraz „dźwig” większość osób ma wyobrażenie dużych maszyn przenoszących różnego rodzaju ciężkie materiały, które pracują przy budowach osiedli bloków czy autostrad. Jest to jednak mylne wyobrażenie, ponieważ dźwig jest tym samym co winda. Różnica polega na tym, że wyraz dźwig jest fachowym nazewnictwem stosowane w przepisach i normach. Zaś winda jest potocznym określeniem dźwigu. W tym tekście skupimy się na dźwigach osobowych, ponieważ to one na co dzień usprawniają codzienność setkom osób.

Kiedy pierwszy raz użyto dźwigu?

Najstarsze wiadomości o konstrukcjach, które wyglądały jak występują już w starożytnym Rzymie, w I wieku p.n.e. Niektóre źródła wskazują, że narzędzia te były wykorzystywane w rzymskim Koloseum. Niewątpliwie były to proste urządzenia napędzane siłą ludzkich rąk.

W kolejnych wiekach kosntrukcje były udoskonalane wykorzystując m.in. przeciwwagę. Wynalezienie silnika parowego pozwoliło ulepszenie budowy dokładając następne części między innymi przekładnie zębate.

Największy rozkwit powszechności wind wybuchł w w latach 50. XIX wieku gdy Elisha Otis wystawił swój odkrycie – aparat chwytowy blokujący windę w przypadku zerwania lin. To odkrycie znacznie usprawniło bezpieczeństwo co zapoczątkowało montowanie pierwszych wind osobowych w budynkach Nowego Jorku już kilka lat po przedstawieniu tego wynalazku.

Spoglądawszy na Polskę możemy przeczytać, że pierwszy dźwig wybudowano w 1904 roku podczas budowy hotelu Bristol w Warszawie.

Teraźniejsze windy osobowe mają bardzo złożone technologie, zaistalowane procesory, które umożlwiają zwiększenie tempa stosowania. W dalszym ciągu rozmyśla się nad udoskonalaniem – jednym z projektów jest zaprojektowanie wind, które będą przemieszczać się nie tylko góra-dól, ale także poziomo. Poza tym naukowcy również podejmjują prace nad windami, które doprowadzą nas do przestrzeni kosmicznej. 

Moc wind osobowych w ulepszaniu codzienności

W momencie, gdy inżynierom uda się wybudować windy, które doprowadzą nas do kosmosu będzie to absolutnie rewolucja dla ludzkiej populacji. Jednak już altualnie windy osobowe zdołają zmienić codzienne życie. Osoby niepełnosprawne oraz osoby w podeszłym wieku, które przemieszczają się na wózkach inwalidzkich mogą przemieszczać się dzięki windom osobowych. niewielki stopien jest ogromnym przedsięwzięciem dla osób jeżdżących wózkami inwalidzkimi. Windy efektownie pokonują bariery architektoniczne i dają ludziom lepsze życie.