O zmianach w przepisach w związku z wejściem od zeszłego miesiąca Nowego Ładu słyszy się od dłuższego czasu. Niestety dopiero kiedy wszystko wystartowało mogliśmy zobaczyć jak wiele nieprawidłowości posiada. Na samym początku wizja była całkiem pozytywna i sporo osób było zadowolonych z planowanego wejścia takich przepisów. W styczniu, gdy pojawiły się pierwsze wypłaty okazało się jednak, że bardzo duża ilość osób nie tylko nie zyskuje na Polskim Ładzie, ale niestety dużo traci. Księgowa Kraków oraz w innej części kraju ma kłopot, żeby poprawnie wytłumaczyć klientom co się zmienia i jakie dokumenty muszą złożyć. Sprawdźmy kto straci na Polskim Ładzie i jakie plany ma na to nasz Rząd.

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?

Ta ulga jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych rzeczy. Jeśli patrzeć na założenia Polskiego Ładu jeśli zarabiacie rocznie między 68 412 a 133 692 zł brutto, nie powinniście odczuć negatywnych skutków wprowadzenia Polskiego Ładu. Problem pojawił się jednak jak zaczęto wgłębiać się w przepisy i sprawdzać co będzie, jeżeli w danym roku pracownik pójdzie na zwolnienie lekarskie, zmieni pracę na gorzej lub lepiej płatną, albo zdecyduje o pójściu na emeryturę i spadnie poniżej 68 412 zł brutto, albo suma jego rocznych zarobków przekroczy 133 692 zł brutto. Okazuje się, że wtedy pracownik będzie musiał zwrócić znaczną ilość pieniędzy do Urzędu Skarbowego przy kolejnym rozliczeniu PIT. To sprawia, że pracownicy nie mają pojęcia, czy mają składać dokument, żeby nie uwzględniać ulgi przy wypłatach. Na jednej z ostatnich konferencji premier Mateusz Morawiecki powiedział, że każdy kto zarabia do 11141 zł brutto miesięcznie i straci na Nowym Ładzie, dostanie wynagrodzenie szkód. Skarbówka jednak mówi, że nie jest możliwe wprowadzenie tego systemowo i Polacy tak naprawdę dalej nie mają pojęcia co robić. Pamiętajcie, że zawsze możecie zwrócić się o pomoc do biura księgowego w Krakowie. Księgowe z pewnością zrobią wszystko, żeby Wam jak najlepiej doradzić i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Polski Ład a przedsiębiorcy

Jeszcze zanim został wprowadzony Nowy Ład można było dostrzec, że osoby, które prowadzą firmy albo jednoosobowe działalności gospodarcze mają nieatrakcyjne zasady przy corocznym rozliczeniu podatkowym. Teraz przepisy, które wchodzą w ramach Polskiego Ładu, jeszcze bardziej uprzykrzają życie przedsiębiorcom, którzy utracą możliwość sprzedaży wykupionego z leasingu samochodu przed upływem 6 lat. W innym wypadku konieczne będzie zapłacenie od tego podatku. Do końca zeszłego roku było to tylko pół roku. Następną ważną i niesamowicie negatywną dla przedsiębiorców zmianą jest to, że jak można się domyślić przedsiębiorcy nie są uwzględnieni przy uldze dla klasy średniej. Po raz kolejny pokazuje to, że są oni w o wiele gorszej sytuacji niż osoby pracujące na etacie.

Najbardziej nieprzemyślana reforma podatkowa w Polsce

Osoby specjalizujące się w prawie podatkowym zgadzają się co do tego, że tak wielka reforma podatkowa powinna być o wiele bardziej i mądrzej przemyślana niż wprowadzony na początku tego roku Polski Ład. W 2021 roku usłyszeć można było, że Polski Ład spowoduje, że większość Polaków zyska, mało kto straci, rzeczywistość jednak okazała o wiele gorsza. Nawet jeśli Ci najmniej zarabiający zyskują kilka złotych w przeciągu miesiąca to zjada to szybko rosnąca inflacja. Oprócz tego tracą nie tylko Ci bogaci, ale także rodzice samotnie wychowujący dzieci. Jest to dla nich niesamowicie duży cios, o czym nikt nie wspomniał przy planowaniu Polskiego Ładu. Nie jest także nowością, że w dużo gorszej sytuacji są nie pierwszy raz przedsiębiorcy. Jeśli nie umiecie obliczyć czy rozliczać się przez ryczałt, czy podatek liniowy, lub nie wiecie z czym wiążą się nowe przepisy to spróbujcie wybrać się go księgowej w Krakowie. Biura księgowe mają aktualną wiedzę związaną z Polskim Ładem i przedstawiają najkorzystniejsze opcje dla zainteresowanych.